Grupa wsparcia dla opiekunów osób chorujących na Alzheimera

28 kw. 2019

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu wraz z Łódzkim Towarzystwem Alzheimerowskim pragną uruchomić na terenie Miasta Zgierza GRUPĘ WSPARCIA dla opiekunów osób chorujących na Alzheimera lub inny zespół otępienny.

Grupa ma mieć charakter otwarty i będzie prowadzona przez doświadczonego w tym wąskim temacie specjalistę.

Spotkania będą odbywały się w jedną, wybraną środę miesiąca o godz. 16.30 na I piętrze Domu Dziennego Senior-WIGOR na ul. Cezaka 12 w Zgierzu. Termin pierwszej grupy zostanie ustalony po zebraniu odpowiedniej liczby uczestników. Planowo jest to 8 do 12 osób.

Jeśli masz w rodzinie osobę chorującą na Alzheimera lub inny zespół otępienny, bądź znasz rodzinę, osobę, której potrzebne jest takie właśnie wsparcie – zgłoś się do nas.

Często opiekunowie osób chorych są wykończeni i zestresowani sprawowaniem opieki, a nawet czują się uwięzieni z chorym i kompletnie odcięci od ludzi. Często też wstydzą się zgłosić po pomoc psychologiczną. Grupa wsparcia da możliwość profesjonalnej pomocy i pełnego zrozumienia ze strony osób, które przechodzą dokładnie to samo. Postawa akceptacji i możliwość bycia wysłuchanym, skonfrontowania jak inni radzą sobie lub nie radzą z chorobą bliskich buduje więź i daje ogromną pomoc.

W Łodzi Grupa Wsparcia dla opiekunów osób chorujących na choroby otępienne funkcjonuje już od dwóch lat. Początkowo spotkania dla opiekunów odbywały się indywidualnie z psychologiem, ale spotkania grupowe okazały się jeszcze lepszym wsparciem, strzałem w dziesiątkę. Najważniejszy przekaz takich spotkań to informacja, że opiekun nie jest sam z tym problemem, że pomimo trudności można znaleźć wsparcie i pomoc, że o chorobie i trudach opieki należy mówić głośno, nie izolować się, nie zamykać w cierpieniu w czterech ścianach z osobą chorującą. To w tej grupie uczestnicy mogą podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i historią.

Dlatego pragniemy bazować na bogatych doświadczeniach naszego partnera i stąd nasza wspólna inicjatywa skierowana do mieszkańców Zgierza.

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o zgłaszanie się pod numer telefonu 512- 28-99-23 lub e-mailowo: psycholog@mopszgierz.pl do psychologa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgierzu.